Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

AGRESYWNY PIES

Zasadą jest, że do posiadania psa nie potrzebujemy od tzw. władzy żadnego zezwolenia. Jednak od każdej zasady istnieją wyjątki – nie inaczej jest w tym przypadku. Jak mówi nam art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt  „Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.”

Czytaj więcej »

TESTAMENT PODRÓŻNY

Zgodnie z art. 953 k.c. „Podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania

Czytaj więcej »

Co moje to twoje. Majątek wspólny a majątek osobisty małżonków.

Kwestia wspólności majątkowej małżeńskiej to w praktyce jeden z najczęściej poruszanych tematów w pracy prawnika. Wypływa on bowiem nie tylko w toku spraw o podział majątku wspólnego po rozwodzie, czy w sprawach spadkowych, lecz także w obrocie nieruchomościami, podczas planowania inwestycji czy w razie zawierania wszelkich umów przez osobę pozostającą w związku małżeńskim.

Czytaj więcej »

STAŁEM SIĘ ŚMIERCIĄ. NISZCZYCIELEM ŚWIATÓW.ART. 120 KODEKSU KARNEGO

Zgodnie z art. 120 k.k. „Kto stosuje środek masowej zagłady zakazany przez prawo międzynarodowe, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.” Zbrodnia ta jest pierwszym z tzw. przestępstw wojennych opisanych w rozdziale XVI Kodeksu karnego, który wprowadza typy przestępstw opartych na normach prawa międzynarodowego, odnoszących się do karalności zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości oraz wojennych.

Czytaj więcej »

PĘDZEL, PŁÓTNO, PROMPT. CO JEST POTRZEBNE DO STWORZENIA DZIEŁA SZTUKI?

Generatywna sztuczna inteligencja to nowej generacji narzędzia, których jednymi z najważniejszych zastosowań są produkcja mediów dla sztuk wizualnych, sztuki konceptualnej, muzyki i literatury, a także wideo i animacji. Przykładami mogą być modele dyfuzyjne (np. DALL.E 2, Stable Diffusion, Midjourney), które syntetyzują wysokiej jakości obrazy albo duże modele językowe – LLMs np. GPT czy BERT), które potrafią tworzyć sensownie brzmiące prozę i wiersze oraz prowadzić rozmowy w języku naturalnym.

Czytaj więcej »

Spółka czy umowa? Spółka cywilna – co to za twór?

Sama spółka nie jest odrębnym bytem prawnym. Nie może we własnym imieniu i na własny rachunek zaciągać zobowiązań. Podmiotem praw i obowiązków są jej wspólnicy zmierzający do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Jest on umową między wspólnikami, co do sposobu prowadzenia wspólnego biznesu.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 10