Podatki? Na co to komu?!
Podatki, to jeden z tematów wywołujących dyskusję, czyli to, co lubimy najbardziej. Enigmatyczne i niezrozumiałe? Podejdźmy do tego niestandardowo, zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytania.
Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.
Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.
My należymy do tych drugich.
Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.
Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.
Podatki, to jeden z tematów wywołujących dyskusję, czyli to, co lubimy najbardziej. Enigmatyczne i niezrozumiałe? Podejdźmy do tego niestandardowo, zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytania.
Obchodzony 23 maja Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości jest okazją do przybliżenia opinii publicznej pracy sądów i prokuratur. Pracownicy tych instytucji często noszą tego dnia charakterystyczne fioletowe wstążki, a organizacje sędziów i prokuratorów wydają rozmaite raporty i apele. Ale dlaczego to święto jest obchodzone właśnie dzisiaj?
W sytuacji gdy rodzice dziecka żyją w rozłączeniu, częstym problemem staje się kwestia kontaktów tego z nich, z którym na co dzień małoletni nie przebywa.
Niejednokrotnie konieczne jest ukształtowanie ich reguł w orzeczeniu sądowym, ewentualnie ugodzie zawartej przed mediatorem zatwierdzonej później przez sąd.
W idealnym świecie takie rozwiązanie winno ustabilizować położenie małoletniego i zagwarantować mu prawo do styczności z obojgiem rodziców. W rzeczywistości jednak nierzadkie są przypadki niewykonywania albo niewłaściwego wykonywania obowiązków, płynących z zapadłego orzeczenia bądź zawartej ugody.
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r., zwana Konwencją Stambulską lub Antyprzemocową, to jeden z tekstów, który ma więcej przeciwników, niż czytelników. W mediach Konwencja pojawia najczęściej przy okazji krytycznych wypowiedzi polityków na jej temat. Właśnie w związku z nimi może się wydawać, że to bardzo kontrowersyjny akt. Oskarżenia są jednak niesłuszne, dlatego chętnie podejmę się jej obrony.
Pomimo, że nazwa holograficzny brzmi obco i skomplikowanie jest to podstawowa forma sporządzenia testamentu, powszechnie znana jako testament własnoręczny. Jak mówi nam art. 949 k.c. sporządza się go w ten sposób, że spadkodawca w całości spisuje dokument pismem własnoręcznym, podpisuje go oraz umieszcza na nim datę sporządzenia. O ile brak daty w określonych sytuacjach nie spowoduje nieważności całego testamentu, o czym za chwilę, tak naruszenie przynajmniej jednego z dwóch pierwszych wymogów skutkuje zawsze nieważnością całego testamentu.
Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem typu mooot court na świecie.
Organizatorem konkursu, sięgającego do lat 60-dziesiątych ubiegłego wieku, jest International Law Students Association (ILSA), wspierana przez międzynarodową kancelarię White & Case. Co roku biorą w nim udział studenci i studentki około 700 uniwersytetów ze średnio 100 krajów.