Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

Opóźnienie w zapłacie za fakturę a koszty windykacji

Brak zapłaty za fakturę w terminie może zdarzyć się każdej firmie i nie musi on świadczyć o problemach finansowych kontrahenta. W przypadku jednak faktur za wykonanie usługi bądź dostawę towaru pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, chociażby jednodniowe opóźnienie w zapłacie za wystawioną i prawidłowo doręczoną fakturę może stanowić źródło dodatkowych konsekwencji finansowych. I nie mowa tu tylko o naliczeniu wysokich odsetek.

Czytaj więcej »

Czy naprawdę niewinny nie ma się czego bać?

Prokuratura Krajowa opublikowała statystyki za 2022 rok. Wynika z niego, że uniewinnieniem w I instancji skończyło się tylko 1,93% spraw (5.901/304.568), pomimo że prokurator był obecny na sali sądowej tylko w 22,94% spraw (69.880/304.568). Polska prokuratura jest więc zabójczo skuteczna. Czy oznacza to, że składa się z samych wybitnych prawników, którzy nokautują obrońcę, nawet gdy nie ma ich w sądzie? Czy może jednak tajemnica sukcesu prokuratury leży gdzie indziej?

Czytaj więcej »

Alimenty dla byłego małżonka

Po chwili wytchnienia od prawa rodzinnego wracamy ze zdwojoną siłą. Świadczenia alimentacyjne to szeroki, popularny, ale czy do końca jasny temat? Obowiązek świadczeń alimentacyjnych po rozwodzie stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy, powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego. Zakres obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka pozostaje w ścisłym związku z winą za rozkład pożycia,

Czytaj więcej »

Prawo cytatu

Pojęcie cytatu na ogół wiąże się ze słowem pisanym i w powszechnym rozumieniu kojarzy się zazwyczaj z tzw. „złotymi myślami” albo dosłownym przytaczaniem czyichś słów. Są one często wykorzystywane w różnych przekazach – np. w literaturze są formą ekspresji artystycznej, a w pracach naukowych potwierdzeniem prezentowanych poglądów. Z perspektywy prawnej jednak rozumienie cytatu jest znacznie szersze. Jak dobrze wykorzystywać cytat i jak cytować żeby było to zgodne z prawem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czytaj więcej »

TESTAMENT

O testamencie słyszał w zasadzie każdy. Tym niemniej, według danych zgromadzonych przez UNICEF Polska, jedynie 13% Polaków decyduje się na jego sporządzenie. Pomimo, że jego brak nie spowoduje, że zgromadzony za naszego życia majątek przepadnie lub trafi w ręce przypadkowych osób, to właśnie testament nie tylko pozwoli na pełne wyrażenie i zrealizowanie ostatniej woli zmarłego, ale przede wszystkim znacząco uprości potencjalne postępowanie spadkowe.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 14