Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

Definicja legalna budowli niezgodna z Konstytucją

Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 04 lipca 2023 r. sygn. SK 14/21, art. 1a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodny z art. 84 i 217 Konstytucji RP i przepis utraci moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej »

Zbrodnia sądowa czy zbrodnia na rozumie i przyzwoitości?

Rozbój to kradzież z użyciem przemocy wobec osoby lub groźby jej natychmiastowego użycia. Kradzież to z kolei zabranie rzeczy innej osoby z zamiarem jej przywłaszczenia.

Zamiar przywłaszczenia występuje wtedy, gdy sprawca chcę postąpić z rzeczą tak, jakby stanowiła jego własność. Właściciel może postąpić ze swoją rzeczą w każdy sposób, który nie narusza prawa. Z kradzieżą mamy więc do czynienia nie tylko, gdy ktoś chce zabrać innej osobie wartościową rzecz, by się wzbogacić, lecz również po to, by np. ją zniszczyć.

Czytaj więcej »

Duży może więcej. O fuzjach i przejęciach spółek słów kilka.

Transakcje M&A (z angielskiego mergers and acquisitations) polegają na dokonaniu fuzji bądź przejęcia spółki przez inną spółkę lub kilka spółek. Odbywa się to poprzez wchłonięcie spółki przejmowanej w całości do spółki przejmującej (przejęcie), bądź poprzez utworzenie nowej spółki na którą przechodzą aktywa i pasywa wszystkich spółek łączących się, które następnie zostają rozwiązane (fuzja).

W praktyce połączenie spółek ma na celu albo scalenie 2 spółek kontrolowanych przez 1 podmiot lub grupę podmiotów (np. w relacji ,,spółka matka” – ,,spółka córka”), albo połączenie dwóch odrębnie zarządzanych spółek w jedną większą.

Czytaj więcej »

Odwołany lot

Słońce, podróże, poznawanie nowych miejsc i…………..ODWOŁANY LOT?!
Dowiedz się akie uprawnienia przysługują Ci w związku z odwołaniem lotu.

Czytaj więcej »

Dzik jest dziki

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta została uregulowana w przepisach szczególnych, takich jak ustawa – Prawo łowieckie oraz ustawa o ochronie przyrody.

W sytuacji wyrządzenia szkody przez dzikie zwierzę, żyjące w stanie wolnym zobowiązany do naprawienia szkody będzie Skarb Państwa, bądź dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.

Czytaj więcej »

Przemoc wobec kobiet – w obronie Konwencji Stambulskiej. Część II.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r., zwana Konwencją Stambulską, zobowiązuje jej strony do podjęcia starań o wykorzenienie uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 16