Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

TESTAMENT ALLOGRAFICZNY

Testament allograficzny, zwany też urzędowym, unormowany jest w art. 951 k.c. Spadkodawca, w obecności dwóch świadków, wyraża swoją ostatnią wolę ustnie wobec tzw. osoby urzędowej. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole, który odczytuje się w obecności świadków. Protokół podpisuje spadkodawca, osoba, wobec której wola została oświadczona, oraz świadkowie. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu czyni się w nim wzmiankę zawierającą stosowne wyjaśnienie.

Czytaj więcej »

Memowanie na legalu

Trudno sobie wyobrazić współczesny Internet bez memów. Umieszczane są w zasadzie w każdych mediach społecznościowych, zalewają masowo strony po jakichś medialnych wydarzeniach z prostego powodu – są doskonałym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Obrazek w połączeniu z trafnym podpisem jest szybką informacją, która dostarcza rozrywkę czy wyraża opinię.

Czytaj więcej »

Podatki? Na co to komu?!

Podatki, to jeden z tematów wywołujących dyskusję, czyli to, co lubimy najbardziej. Enigmatyczne i niezrozumiałe? Podejdźmy do tego niestandardowo, zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytania.

Czytaj więcej »

Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Obchodzony 23 maja Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości jest okazją do przybliżenia opinii publicznej pracy sądów i prokuratur. Pracownicy tych instytucji często noszą tego dnia charakterystyczne fioletowe wstążki, a organizacje sędziów i prokuratorów wydają rozmaite raporty i apele. Ale dlaczego to święto jest obchodzone właśnie dzisiaj?

Czytaj więcej »

Egzekucja kontaktów z dzieckiem

W sytuacji gdy rodzice dziecka żyją w rozłączeniu, częstym problemem staje się kwestia kontaktów tego z nich, z którym na co dzień małoletni nie przebywa.
Niejednokrotnie konieczne jest ukształtowanie ich reguł w orzeczeniu sądowym, ewentualnie ugodzie zawartej przed mediatorem zatwierdzonej później przez sąd.

W idealnym świecie takie rozwiązanie winno ustabilizować położenie małoletniego i zagwarantować mu prawo do styczności z obojgiem rodziców. W rzeczywistości jednak nierzadkie są przypadki niewykonywania albo niewłaściwego wykonywania obowiązków, płynących z zapadłego orzeczenia bądź zawartej ugody.

Czytaj więcej »

Przemoc wobec kobiet – w obronie Konwencji Stambulskiej. Część I.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r., zwana Konwencją Stambulską lub Antyprzemocową, to jeden z tekstów, który ma więcej przeciwników, niż czytelników. W mediach Konwencja pojawia najczęściej przy okazji krytycznych wypowiedzi polityków na jej temat. Właśnie w związku z nimi może się wydawać, że to bardzo kontrowersyjny akt. Oskarżenia są jednak niesłuszne, dlatego chętnie podejmę się jej obrony.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 17