Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

TESTAMENT HOLOGRAFICZNY

Pomimo, że nazwa holograficzny brzmi obco i skomplikowanie jest to podstawowa forma sporządzenia testamentu, powszechnie znana jako testament własnoręczny. Jak mówi nam art. 949 k.c. sporządza się go w ten sposób, że spadkodawca w całości spisuje dokument pismem własnoręcznym, podpisuje go oraz umieszcza na nim datę sporządzenia. O ile brak daty w określonych sytuacjach nie spowoduje nieważności całego testamentu, o czym za chwilę, tak naruszenie przynajmniej jednego z dwóch pierwszych wymogów skutkuje zawsze nieważnością całego testamentu.

Czytaj więcej »

Jessup 2023 International Law Moot Court – relacja

Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem typu mooot court na świecie.

Organizatorem konkursu, sięgającego do lat 60-dziesiątych ubiegłego wieku, jest International Law Students Association (ILSA), wspierana przez międzynarodową kancelarię White & Case. Co roku biorą w nim udział studenci i studentki około 700 uniwersytetów ze średnio 100 krajów.

Czytaj więcej »

Opóźnienie w zapłacie za fakturę a koszty windykacji

Brak zapłaty za fakturę w terminie może zdarzyć się każdej firmie i nie musi on świadczyć o problemach finansowych kontrahenta. W przypadku jednak faktur za wykonanie usługi bądź dostawę towaru pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, chociażby jednodniowe opóźnienie w zapłacie za wystawioną i prawidłowo doręczoną fakturę może stanowić źródło dodatkowych konsekwencji finansowych. I nie mowa tu tylko o naliczeniu wysokich odsetek.

Czytaj więcej »

Czy naprawdę niewinny nie ma się czego bać?

Prokuratura Krajowa opublikowała statystyki za 2022 rok. Wynika z niego, że uniewinnieniem w I instancji skończyło się tylko 1,93% spraw (5.901/304.568), pomimo że prokurator był obecny na sali sądowej tylko w 22,94% spraw (69.880/304.568). Polska prokuratura jest więc zabójczo skuteczna. Czy oznacza to, że składa się z samych wybitnych prawników, którzy nokautują obrońcę, nawet gdy nie ma ich w sądzie? Czy może jednak tajemnica sukcesu prokuratury leży gdzie indziej?

Czytaj więcej »

Alimenty dla byłego małżonka

Po chwili wytchnienia od prawa rodzinnego wracamy ze zdwojoną siłą. Świadczenia alimentacyjne to szeroki, popularny, ale czy do końca jasny temat? Obowiązek świadczeń alimentacyjnych po rozwodzie stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy, powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego. Zakres obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka pozostaje w ścisłym związku z winą za rozkład pożycia,

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 18