Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

prawo do grobu - kolaż ze szkieletem, szachownicą i tytułem postu

Śmierć to nie koniec

Przełom października i listopada to czas, gdy odwiedzamy groby bliskich. Tylko czyj właściwie jest grób? Intuicyjnie odpowiedzielibyśmy, że zmarłego, który w nim spoczywa. Taka odpowiedź jest jednak dobra tylko, gdy spokój panuje nie tylko w grobowcu, lecz również w rodzinie, która gromadzi się w wokół niego.

Czytaj więcej »
Honore_Daumier_Le_Defenseur_Counsel_for_the_Defense_c._1862-1865_NGA_168817

Kultura poPrawnie. Daumier i jego Ludzie Palestry.

Spotkania sztuki i prawa wcale nie zdarzają się tak rzadko, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Obecnie najszerszą areną, która mieści i miesza te dwie dziedziny wydaje się być prawo autorskie, porządkujące zasady eksploatowania utworów i dzieł.

Zapewne wielu zgodziłoby się także ze stwierdzeniem, że i sama praktyka prawa ma coś z procesu twórczego – sztuka interpretacji, argumentacji, perswazji… Oczywiście gra toczy się wówczas w granicach nienaruszalnych zasad a pole do eksperymentów jest ograniczone – nadal jednak ostaje się niemała przestrzeń do autorskiego podejścia, indywidualizmu i kreatywności.

Czytaj więcej »
uścisk dłoni

ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ: CZY WARTO?

W ostatnich latach ustawodawca stara się popularyzować polubowne metody rozwiązywania sporów. Ta tendencja dotyczy wszelkiego rodzaju spraw cywilnych, karnych a nawet administracyjnych. To oczywiście pozytywny trend, który pozwala na odciążenie sądów i przyspieszenie procesów.
Obok mediacji, jedną z najpopularniejszych metod polubownego rozwiązywania sporów jest sądowe postępowanie pojednawcze, bardziej znane jako zawezwanie do próby ugodowej To postępowanie przed sądem cywilnym, którego celem jest wzajemne zapoznanie się przez strony ze swoimi stanowiskami oraz zakończenie sporu zawarciem ugody. Czy jednak z praktycznego punktu widzenia warto podjąć taką próbę rozwiązania, czy może lepiej od razu złożyć pozew?

Czytaj więcej »
wydziedziczenie

Bo Cię wydziedziczę!

Wydziedziczenie. Najczęściej można o nim usłyszeć w kontekście tytułowej „groźby”. Jak to bywa z „prawnymi” groźbami, grożący często nie wiedzą, co mówią.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 18