Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

Czy karalność obrazy uczuć religijnych ma sens?

Dla każdego przyzwoitego człowieka jest jasne, że nikt nie powinien być dyskryminowany z uwagi na wyznawaną religię. Prawo powinno chronić zarówno prawo jednostki do swobodnego wyznawania swojej wiary, jak i spokój społeczny, zapobiegając konfliktom na tle religijnym.

Czytaj więcej »

Sądy wobec dezubekizacji

W pierwszej części artykułu napisałem co jest nie tak z tzw. ustawą dezubekizacyjną oraz o utrudnieniach w obronie jej ofiar na etapie przedsądowym. Dzisiaj zajmę się działaniami sądów w tych sprawach.

Czytaj więcej »

Zakaz fotografowania

Nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadzają zakaz fotografowania określonych obiektów. Co zatem grozi w przypadku jego nieprzestrzegania i jak się przed tym bronić?

Czytaj więcej »

Ingerencja sądu we władzę rodzicielską w razie zagrożenia dobra dziecka

Art. 109 KRO reguluje instytucję ograniczenia władzy rodzicielskiej w razie jej niewłaściwego wykonywania. Jedynym kryterium warunkującym zastosowanie przewidzianych przez ustawodawcę środków jest zagrożenie dobra dziecka. Jest to wartość nadrzędna, stawiana ponad interesem rodziców. Ingerencja sądu ma mieć więc miejsce już w momencie pojawienia się zagrożenia dla dobra dziecka, a nie tylko w przypadku gdy do naruszenia już doszło.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 9