Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

Uchwały (nie)istniejące

Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa sposoby wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał wspólników – regulowane przez art. 249 k.s.h. powództwo o uchylenie uchwały oraz oparte na art. 252 k.s.h. powództwo o stwierdzenie jej nieważności. Doktryna i orzecznictwo wyróżnia jednak trzecia metodę – ustalenie nieistnienia.

Czytaj więcej »

Case study #6: Nieistniejące uchwały (nie)istnieją

Do kancelarii zwrócił się klient będący prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością specjalizującej się w szeroko rozumianym doradztwie w zarządzaniu działalnością gospodarczą oraz kreowaniu wizerunku. Poinformował nas, że otrzymał
MMS-em od jednego ze wspólników zdjęcie uchwały odwołującej go z funkcji prezesa.

Czytaj więcej »

Spory sądowe w biznesie – alternatywy dla długotrwałych procesów sądowych

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z szansami na rozwój, ale także z ryzykiem konfliktów i sporów, które mogą wynikać z różnorodnych przyczyn, takich jak niewywiązanie się z umów, problemy z płatnościami czy kwestie własności intelektualnej. Tradycyjne postępowanie sądowe, choć niekiedy konieczne, jest zazwyczaj czasochłonne, kosztowne i może skomplikować relacje biznesowe.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 2