Po godzinach. Prawie.

Gdy już wrócimy z sądu, zakończymy ostatnie w tym dniu spotkanie z klientem, wykonamy ostatni telefon – możemy wreszcie skończyć pracę. Prawie.

Są dwa rodzaje osób wykonujących zawody prawnicze: takie, które mówią o sobie, że wykonują zawód prawnika, i takie, które mówią po prostu „jestem prawnikiem”.

My należymy do tych drugich.

Prawo nie działa wyłącznie od 9:00 do 17:00. I my o tym wiemy. Prawo to sztuka i siła, która przenika każdą sferę życia. Inspiruje, motywuje, stymuluje.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenia miejsca, w którym będziemy się dzielić informacjami, anegdotami, historiami, poradami czy po prostu ciekawostkami związanymi z prawem. Dzięki temu masz niezwykłą okazję zobaczyć, czym zajmuje się Twój Prawnik biznesowy po godzinach. Prawie.

Jeden utwór, wielu autorów

Oczywiste jest, że twórcą utworu może być więcej niż jeden podmiot. Jego udział w powstanie dzieła może być jednak różny a także służyć odmiennym celom. W zależności więc od tego, będziemy mówić o utworach współautorskich, zbiorowych czy połączonych. W poniższym artykule postaramy się zasygnalizować różnice pomiędzy nimi tak, aby choć trochę, te trudne do rozróżnienia wytwory, wyodrębnić

Czytaj więcej »

31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do „małego ZUS-u plus”!

Tzw. mały ZUS plus to rozwiązanie dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, w ramach której roczne przychody za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120.000,00 zł i działalność gospodarcza prowadzona była przez okres co najmniej 60 dni kalendarzowych. W przypadku gdy działalność wykonywana była krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni jej prowadzenia.

Czytaj więcej »

Bez łaski

W ostatnich dniach uwaga mediów i dużej części opinii publicznej została zdominowana przez sprawę ujęcia dwóch przestępców i osadzenia ich w zakładzie karnym. Wydawałoby się, że nie ma niczego dziwnego w tym, że osoby prawomocnie skazane powinny odbyć karę.

Czytaj więcej »

Cel uświęca środki?

Priorytetem nowego rządu oraz większości parlamentarnej, która go wyłoniła jest przywrócenie praworządności. Powrót do stanu, w którym władze publiczne działają na podstawie i w granicach prawa, a Konstytucja jest najwyższym prawem jest ze wszech miar pożądany. Wiemy też dobrze, jak ten docelowy stan powinien wyglądać. Nie wiadomo tylko jak go osiągnąć.

Czytaj więcej »
Blog prawniczy, wiedza i porady prawne | Kancelaria prawna Sabuda Sawiński | Strona 7