Sezon wakacyjny w pełni. Dlatego w dzisiejszym wpisie zrobimy sobie przerwę od poważnych tematów biznesowych i przeniesiemy się nad wodę, w której jednak nie wolno pływać.
PODSTAWA
Jak zawsze zacznijmy od podstawy prawnej. Zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń, kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
PO CO NAM TEN ZAKAZ?
Aby zrozumieć cel omawianej regulacji, spójrzmy na tytuł rozdziału VIII Kodeksu wykroczeń, w którym znalazł się art. 55 – Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. W związku z powyższym powszechnie przyjmuje się, że pierwszorzędnym przedmiotem ochrony jest porządek i spokój w miejscu objętym zakazem. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że pośrednio zakaz ten ma na celu także ochronę życia i zdrowia, które narażamy, kąpiąc się w miejscu zabronionym.
KTO?
Omawiane wykroczenie ma charakter powszechny, a co za tym idzie może popełnić je każdy, w tym także osoba nieletnia. Pamiętać bowiem musimy, że w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich za czyn karalny rozumie się m.in. każde wykroczenie.
KĄPANIE SIĘ
W polskim porządku prawnym nie ma legalnej definicji kąpania się. Musimy zatem posłużyć się definicją językową. Jak wyjaśnia nam Słownik języka polskiego PWN kąpać się oznacza myć się w dużej ilości wody lub przebywać w dużym zbiorniku wodnym dla przyjemności lub dla sportu.
KĄPIELISKO
Skoro już wiemy, co oznacza kąpanie się, zastanówmy się gdzie (nie) wolno nam tego robić. Miejsca przeznaczone do kąpieli to tzw. kąpieliska. Definicję tego pojęcia znajdziemy w art. 16 pkt 22 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Jest to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.
MIEJSCE
Czy zatem każda kąpiel poza kąpieliskiem jest wykroczeniem? Otóż nie. W omawianym przepisie bowiem mowa jest o miejscu, w którym jest to zabronione. Chodzi zatem wyłącznie o takie miejsce, co do którego został wydany wyraźny zakaz kąpieli. Tym samym nie popełni wykroczenia osoba, która będzie kąpać się w miejscu, które nie jest objęte zakazem, nawet jeżeli formalnie nie jest ono przeznaczone do kąpieli.
UMYŚLNIE I NIEUMYŚLNIE
Omawiane wykroczenie może zostać popełnione zarówno umyślnie, w obu postaciach, jak i nieumyślnie. Poszczególne typy najłatwiej będzie omówić nam na przykładach:
- umyślnie w zamiarze bezpośrednim – osoba wie, że w danym miejscu nie wolno się kąpać, ale mimo to postanawia popływać,
- umyślnie w zamiarze ewentualnym – osoba domyśla się, że w danym miejscu nie wolno się kąpać, ale mimo to postanawia popływać,
- nieumyślnie – osoba nie wie, że w danym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli, chociaż powinna i miała możliwość sprawdzenia tej informacji lub wie, że zakaz w danym miejscu obowiązuje, ale błędnie uważa, że nie popełni wykroczenia jeżeli pływać będzie wyłącznie na materacu.
A co z osobą, która nie wiedziała i nie miała możliwości dowiedzieć się o zakazie? Nie popełnia ona wykroczenia.
KARA
Za wykroczenie z art. 55 Kodeksu wykroczeń ustawodawca przewidział karę grzywny do 250 złotych lub karę nagany. Grzywna, stosownie do art. 24 § 1 k.w., może zostać wymierzona na minimalną kwotę 20 zł. Naganę zaś, na podstawie art. 36 § 1 k.w. można orzec wtedy, gdy ze względu na charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy należy przypuszczać, że zastosowanie tej kary jest wystarczające do wdrożenia go do poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego. Nagana nie może jednak zostać orzeczona jeżeli wykroczenie ma charakter chuligański.
PODSUMOWANIE
Temat, który dzisiaj poruszyliśmy, jest pozornie błahy. W końcu sami napisaliśmy na wstępie, że jest on wakacyjny i stanowi odskocznię od tematów poważnych. Wrażenie to z pewnością potęguje kara, która z pewnością nie należy do najdotkliwszych. Pamiętajmy jednak, że zakazy nie są ustanawiane z powodu czyjegoś kaprysu. Kąpiąc się w miejscu niedozwolonym, możesz stracić coś znacznie cenniejszego niż 250 zł – zdrowie i życie. Bądźmy mądrzy przed szkodą.

Hubert Wojtoń
aplikant radcowski