Wprawdzie w naszych warunkach społecznych, większość osób uznaje, że z przypadkiem powstania z martwych mieliśmy ostatnio do czynienia ok. 2000 lat temu, to jednak system prawny musi być gotowy na sytuacje, w których pogłoski o czyjejś śmierci okazały się przesadzone.
Na co dzień widzimy bardzo dużo utworów, w których ich twórcy nawiązują do oryginałów, dodając im własną interpretację. Biorąc pod uwagę prawo autorskie, takie utwory – w jednych sytuacjach mogą być utworami zależnymi, a w innych – inspirowanymi. Czym się charakteryzują i jak je odróżnić?
Pojęcie przemocy ekonomicznej to nowość w naszym systemie prawnym. Intuicyjnie możemy się domyślić, o co chodzi i spróbować podać jakieś przykłady tego zjawiska, ale jego zdefiniowanie, a czasem i rozpoznanie nie jest łatwe.
Podstawowym aktem normatywnym regulującym problematykę opieki zdrowotnej nad uczniami jest ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku, pewnie Was zaskoczę, o opiece zdrowotnej nad uczniami, która zastąpiła w tej materii rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 roku w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie reguluje kwestii ustalenia macierzyństwa, uznając, że jest to w zasadzie fakt niebudzący wątpliwości. Co do zasady matką dziecka jest kobieta, które je urodziła. Natomiast w przypadku ojcostwa przewidziane zostały trzy sposoby jego ustalenia.
Hipoteka to prawo obciążające nieruchomość, które polega wyłącznie na umożliwieniu wierzycielowi hipotecznemu (zazwyczaj jest nim bank udzielający kredytu) dochodzenie zaspokojenia wierzytelności o zapłatę z pierwszeństwem przed pozostałymi wierzycielami.
Mimo coraz większej świadomości społecznej, dzieci nadal niestety stanowią jedną z największych grup ofiar przemocy. Chociaż temat ten nie powinien budzić zaskoczenia, w dzisiejszym artykule skupimy się w szczególności na prawnym uregulowaniu kwestii stosowania kar cielesnych wobec najmłodszych.
Oburzenie klientów na zachowanie sądu nie jest niczym niezwykłym dla żadnego adwokata ani radcy prawnego. Czasem jednak trafiają do nas osoby wręcz zszokowane tym, że w XXI wieku, w środku Europy mogą się dziać TAKIE rzeczy. Chodzi o przeprowadzenie przez sąd procesu bez udziału klienta, który dowiaduje się o nim, gdy jest już po wszystkim. Skandal, układ, mafia w togach, sąd kapturowy itd. Czy aby na pewno?
Oczywiste jest, że twórcą utworu może być więcej niż jeden podmiot. Jego udział w powstanie dzieła może być jednak różny a także służyć odmiennym celom. W zależności więc od tego, będziemy mówić o utworach współautorskich, zbiorowych czy połączonych. W poniższym artykule postaramy się zasygnalizować różnice pomiędzy nimi tak, aby choć trochę, te trudne do rozróżnienia wytwory, wyodrębnić
Tzw. mały ZUS plus to rozwiązanie dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, w ramach której roczne przychody za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120.000,00 zł i działalność gospodarcza prowadzona była przez okres co najmniej 60 dni kalendarzowych. W przypadku gdy działalność wykonywana była krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni jej prowadzenia.
W sytuacji gdy rodzice małoletnich dzieci nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu utrzymywania kontaktu z podopiecznymi, konieczna jest ingerencja sądu.…
W ostatnich dniach uwaga mediów i dużej części opinii publicznej została zdominowana przez sprawę ujęcia dwóch przestępców i osadzenia ich w zakładzie karnym. Wydawałoby się, że nie ma niczego dziwnego w tym, że osoby prawomocnie skazane powinny odbyć karę.
Początek roku to zawsze okres składania sobie obietnic, życzeń oraz silniejszych bądź (zazwyczaj) słabszych postanowień zmian. Jakich zmian w prawie zatem życzyliby sobie praktycy prawa w związku z nadejściem nowego roku? Jakie są oczekiwania wobec nowego rządu?
Priorytetem nowego rządu oraz większości parlamentarnej, która go wyłoniła jest przywrócenie praworządności. Powrót do stanu, w którym władze publiczne działają na podstawie i w granicach prawa, a Konstytucja jest najwyższym prawem jest ze wszech miar pożądany. Wiemy też dobrze, jak ten docelowy stan powinien wyglądać. Nie wiadomo tylko jak go osiągnąć.
W wyroku z 12.12.2023 Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) stwierdził, że Polska naruszyła obowiązek zapewnienia każdemu prawa do ochrony życia rodzinnego i prywatnego, ponieważ nie przyznaje żadnej prawnej ochrony związkom osób tej samej płci. Nakłada to na nasze państwo obowiązek dostosowania jego prawa do zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Nie jest to jednak równoznaczne z koniecznością wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej.
Kodeks postępowania cywilnego w sposób szczątkowy i niezwykle lakoniczny reguluje instytucję wysłuchania małoletniego. Przepisy przewidują, iż sąd w sprawach dotyczących małoletniego powinien go wysłuchać, o ile jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Zastrzeżone zostało, iż czynność ta ma się odbyć się poza salą posiedzeń sądowych.
Twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna, co wynika już z samej definicji utworu – czyli dzieła stanowiącego przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Nie może nim być ktoś, kto zostaje wyręczany przez kogoś innego. Autor nabywa prawa do utworu automatycznie, już z momentem jego powstania. Bez znaczenia jest np. wiek, zdolność do czynności prawnych, wykształcenie, stan umysłu itd. Takie same prawa przysługują znanemu wybitnemu malarzowi  jak i osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie czy przedszkolakowi.
Wbrew obiegowej opinii dzień 1 listopada nie jest datą graniczną, od której mamy obowiązek jeżdżenia w oponach zimowych. Brak jest także analogicznej daty, do której powinniśmy to robić. Co więcej, w polskim porządku prawnym aktualnie brak jest w ogóle obowiązku stosowania zarówno opon zimowych, letnich, jak i całorocznych.
Utwór pracowniczy to utwór stworzony przez pracownika w zakresie wykonywanych przez niego obowiązków w ramach stosunku pracy. Obowiązki takie mogą być sprecyzowane m. in. w samej umowie o pracę lub wynikać z celu umowy albo zgodnego zamiaru stron.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w sposób kompleksowy reguluje instytucje, którą można określić jako separację sądową, wiążącą się z przewidzianymi w ustawie skutkami prawnymi. Zasadą ogólną o jakiej mowa w art. 614 § 1 KRO, jest uznanie, iż orzeczenie separacji ma takie skutki jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.
  15 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca kręgu spadkobierców oraz zasad odrzucania spadku…
Dla każdego przyzwoitego człowieka jest jasne, że nikt nie powinien być dyskryminowany z uwagi na wyznawaną religię. Prawo powinno chronić zarówno prawo jednostki do swobodnego wyznawania swojej wiary, jak i spokój społeczny, zapobiegając konfliktom na tle religijnym.
W pierwszej części artykułu napisałem co jest nie tak z tzw. ustawą dezubekizacyjną oraz o utrudnieniach w obronie jej ofiar na etapie przedsądowym. Dzisiaj zajmę się działaniami sądów w tych sprawach.
Ustawa dezubekizacyjna, czyli nowelizacja ustawy o tzw. emeryturach policyjnych z 2016 r., rzekomo miała być aktem dziejowej sprawiedliwości, likwidującej finansowe nierówności pomiędzy beneficjentami komunistycznego systemu, a tymi, kt
Nowe przepisy wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadzają zakaz fotografowania określonych obiektów. Co zatem grozi w przypadku jego nieprzestrzegania i jak się przed tym bronić?
Art. 109 KRO reguluje instytucję ograniczenia władzy rodzicielskiej w razie jej niewłaściwego wykonywania. Jedynym kryterium warunkującym zastosowanie przewidzianych przez ustawodawcę środków jest zagrożenie dobra dziecka. Jest to wartość nadrzędna, stawiana ponad interesem rodziców. Ingerencja sądu ma mieć więc miejsce już w momencie pojawienia się zagrożenia dla dobra dziecka, a nie tylko w przypadku gdy do naruszenia już doszło.
Zasadą jest, że do posiadania psa nie potrzebujemy od tzw. władzy żadnego zezwolenia. Jednak od każdej zasady istnieją wyjątki – nie inaczej jest w tym przypadku. Jak mówi nam art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt  „Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.”
Zgodnie z art. 953 k.c. „Podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania
Kwestia wspólności majątkowej małżeńskiej to w praktyce jeden z najczęściej poruszanych tematów w pracy prawnika. Wypływa on bowiem nie tylko w toku spraw o podział majątku wspólnego po rozwodzie, czy w sprawach spadkowych, lecz także w obrocie nieruchomościami, podczas planowania inwestycji czy w razie zawierania wszelkich umów przez osobę pozostającą w związku małżeńskim.
Zgodnie z art. 120 k.k. „Kto stosuje środek masowej zagłady zakazany przez prawo międzynarodowe, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.” Zbrodnia ta jest pierwszym z tzw. przestępstw wojennych opisanych w rozdziale XVI Kodeksu karnego, który wprowadza typy przestępstw opartych na normach prawa międzynarodowego, odnoszących się do karalności zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości oraz wojennych.
Generatywna sztuczna inteligencja to nowej generacji narzędzia, których jednymi z najważniejszych zastosowań są produkcja mediów dla sztuk wizualnych, sztuki konceptualnej, muzyki i literatury, a także wideo i animacji. Przykładami mogą być modele dyfuzyjne (np. DALL.E 2, Stable Diffusion, Midjourney), które syntetyzują wysokiej jakości obrazy albo duże modele językowe – LLMs np. GPT czy BERT), które potrafią tworzyć sensownie brzmiące prozę i wiersze oraz prowadzić rozmowy w języku naturalnym.
Sama spółka nie jest odrębnym bytem prawnym. Nie może we własnym imieniu i na własny rachunek zaciągać zobowiązań. Podmiotem praw i obowiązków są jej wspólnicy zmierzający do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Jest on umową między wspólnikami, co do sposobu prowadzenia wspólnego biznesu.
Za niespełna 2 miesiące odbędą się wybory parlamentarne. Nietypowo będzie im towarzyszyło referendum. To sprytny pomysł aktualnie rządzącej partii na kampanię wyborczą.…
Zgodnie z art. 212 § 1 KK, „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.
Słyszysz – „utwór”. W pierwszej chwili na myśl na pewno nasuwa Ci się jakiś utwór muzyczny, ewentualnie literacki. Z perspektywy prawnej jednak, katalog utworów może być znacznie szerszy, a przynależność do niego nie jest taka jednoznaczna. Żeby się do niego zaliczał, musi posiadać pewne cechy…
To, które dni w bieżącym roku, są tymi ustawowo wolnymi od pracy, wiemy już od dawna. Lekcja pod tytułem ,,Odwołany lot –…
Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 04 lipca 2023 r. sygn. SK 14/21, art. 1a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodny z art. 84 i 217 Konstytucji RP i przepis utraci moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
Rozbój to kradzież z użyciem przemocy wobec osoby lub groźby jej natychmiastowego użycia. Kradzież to z kolei zabranie rzeczy innej osoby z zamiarem jej przywłaszczenia. Zamiar przywłaszczenia występuje wtedy, gdy sprawca chcę postąpić z rzeczą tak, jakby stanowiła jego własność. Właściciel może postąpić ze swoją rzeczą w każdy sposób, który nie narusza prawa. Z kradzieżą mamy więc do czynienia nie tylko, gdy ktoś chce zabrać innej osobie wartościową rzecz, by się wzbogacić, lecz również po to, by np. ją zniszczyć.
Transakcje M&A (z angielskiego mergers and acquisitations) polegają na dokonaniu fuzji bądź przejęcia spółki przez inną spółkę lub kilka spółek. Odbywa się to poprzez wchłonięcie spółki przejmowanej w całości do spółki przejmującej (przejęcie), bądź poprzez utworzenie nowej spółki na którą przechodzą aktywa i pasywa wszystkich spółek łączących się, które następnie zostają rozwiązane (fuzja). W praktyce połączenie spółek ma na celu albo scalenie 2 spółek kontrolowanych przez 1 podmiot lub grupę podmiotów (np. w relacji ,,spółka matka” – ,,spółka córka”), albo połączenie dwóch odrębnie zarządzanych spółek w jedną większą.
Słońce, podróże, poznawanie nowych miejsc i…………..ODWOŁANY LOT?! Dowiedz się akie uprawnienia przysługują Ci w związku z odwołaniem lotu.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta została uregulowana w przepisach szczególnych, takich jak ustawa – Prawo łowieckie oraz ustawa o ochronie przyrody. W sytuacji wyrządzenia szkody przez dzikie zwierzę, żyjące w stanie wolnym zobowiązany do naprawienia szkody będzie Skarb Państwa, bądź dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r., zwana Konwencją Stambulską, zobowiązuje jej strony do podjęcia starań o wykorzenienie uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn.
Testament allograficzny, zwany też urzędowym, unormowany jest w art. 951 k.c. Spadkodawca, w obecności dwóch świadków, wyraża swoją ostatnią wolę ustnie wobec tzw. osoby urzędowej. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole, który odczytuje się w obecności świadków. Protokół podpisuje spadkodawca, osoba, wobec której wola została oświadczona, oraz świadkowie. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu czyni się w nim wzmiankę zawierającą stosowne wyjaśnienie.
Trudno sobie wyobrazić współczesny Internet bez memów. Umieszczane są w zasadzie w każdych mediach społecznościowych, zalewają masowo strony po jakichś medialnych wydarzeniach z prostego powodu – są doskonałym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Obrazek w połączeniu z trafnym podpisem jest szybką informacją, która dostarcza rozrywkę czy wyraża opinię.
Podatki, to jeden z tematów wywołujących dyskusję, czyli to, co lubimy najbardziej. Enigmatyczne i niezrozumiałe? Podejdźmy do tego niestandardowo, zacznijmy od odpowiedzi na kluczowe pytania.
Obchodzony 23 maja Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości jest okazją do przybliżenia opinii publicznej pracy sądów i prokuratur. Pracownicy tych instytucji często noszą tego dnia charakterystyczne fioletowe wstążki, a organizacje sędziów i prokuratorów wydają rozmaite raporty i apele. Ale dlaczego to święto jest obchodzone właśnie dzisiaj?
W sytuacji gdy rodzice dziecka żyją w rozłączeniu, częstym problemem staje się kwestia kontaktów tego z nich, z którym na co dzień małoletni nie przebywa. Niejednokrotnie konieczne jest ukształtowanie ich reguł w orzeczeniu sądowym, ewentualnie ugodzie zawartej przed mediatorem zatwierdzonej później przez sąd. W idealnym świecie takie rozwiązanie winno ustabilizować położenie małoletniego i zagwarantować mu prawo do styczności z obojgiem rodziców. W rzeczywistości jednak nierzadkie są przypadki niewykonywania albo niewłaściwego wykonywania obowiązków, płynących z zapadłego orzeczenia bądź zawartej ugody.
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r., zwana Konwencją Stambulską lub Antyprzemocową, to jeden z tekstów, który ma więcej przeciwników, niż czytelników. W mediach Konwencja pojawia najczęściej przy okazji krytycznych wypowiedzi polityków na jej temat. Właśnie w związku z nimi może się wydawać, że to bardzo kontrowersyjny akt. Oskarżenia są jednak niesłuszne, dlatego chętnie podejmę się jej obrony.
Pomimo, że nazwa holograficzny brzmi obco i skomplikowanie jest to podstawowa forma sporządzenia testamentu, powszechnie znana jako testament własnoręczny. Jak mówi nam art. 949 k.c. sporządza się go w ten sposób, że spadkodawca w całości spisuje dokument pismem własnoręcznym, podpisuje go oraz umieszcza na nim datę sporządzenia. O ile brak daty w określonych sytuacjach nie spowoduje nieważności całego testamentu, o czym za chwilę, tak naruszenie przynajmniej jednego z dwóch pierwszych wymogów skutkuje zawsze nieważnością całego testamentu.
Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem typu mooot court na świecie. Organizatorem konkursu, sięgającego do lat 60-dziesiątych ubiegłego wieku, jest International Law Students Association (ILSA), wspierana przez międzynarodową kancelarię White & Case. Co roku biorą w nim udział studenci i studentki około 700 uniwersytetów ze średnio 100 krajów.
Brak zapłaty za fakturę w terminie może zdarzyć się każdej firmie i nie musi on świadczyć o problemach finansowych kontrahenta. W przypadku jednak faktur za wykonanie usługi bądź dostawę towaru pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, chociażby jednodniowe opóźnienie w zapłacie za wystawioną i prawidłowo doręczoną fakturę może stanowić źródło dodatkowych konsekwencji finansowych. I nie mowa tu tylko o naliczeniu wysokich odsetek.
Kiedy w procesie karnym oskarżony musi mieć profesjonalnego obrońcę, czyli obrona obligatoryjna? Najważniejszym i podstawowym prawem oskarżonego (a we wcześniejszym stadium postepowania – podejrzanego), jest prawo do obrony, uregulowane w art. 6 k.p.k. oraz art. 42 ust. 2 Konstytucji RP, w ramach których
Prokuratura Krajowa opublikowała statystyki za 2022 rok. Wynika z niego, że uniewinnieniem w I instancji skończyło się tylko 1,93% spraw (5.901/304.568), pomimo że prokurator był obecny na sali sądowej tylko w 22,94% spraw (69.880/304.568). Polska prokuratura jest więc zabójczo skuteczna. Czy oznacza to, że składa się z samych wybitnych prawników, którzy nokautują obrońcę, nawet gdy nie ma ich w sądzie? Czy może jednak tajemnica sukcesu prokuratury leży gdzie indziej?
Po chwili wytchnienia od prawa rodzinnego wracamy ze zdwojoną siłą. Świadczenia alimentacyjne to szeroki, popularny, ale czy do końca jasny temat? Obowiązek świadczeń alimentacyjnych po rozwodzie stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy, powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego. Zakres obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka pozostaje w ścisłym związku z winą za rozkład pożycia,
Pojęcie cytatu na ogół wiąże się ze słowem pisanym i w powszechnym rozumieniu kojarzy się zazwyczaj z tzw. „złotymi myślami” albo dosłownym przytaczaniem czyichś słów. Są one często wykorzystywane w różnych przekazach – np. w literaturze są formą ekspresji artystycznej, a w pracach naukowych potwierdzeniem prezentowanych poglądów. Z perspektywy prawnej jednak rozumienie cytatu jest znacznie szersze. Jak dobrze wykorzystywać cytat i jak cytować żeby było to zgodne z prawem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
O testamencie słyszał w zasadzie każdy. Tym niemniej, według danych zgromadzonych przez UNICEF Polska, jedynie 13% Polaków decyduje się na jego sporządzenie. Pomimo, że jego brak nie spowoduje, że zgromadzony za naszego życia majątek przepadnie lub trafi w ręce przypadkowych osób, to właśnie testament nie tylko pozwoli na pełne wyrażenie i zrealizowanie ostatniej woli zmarłego, ale przede wszystkim znacząco uprości potencjalne postępowanie spadkowe.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to doskonała okazja do przypomnienia, że gwarantowana przez prawo równość kobiet i mężczyzn jest nadal postulatem, a nie opisem rzeczywistości. Nierówności wciąż są obecne w życiu publicznym, domowym, a nawet w języku, o czym opowiedzą Twoje Prawniczki.
Szkody wyrządzone przez zwierzęta to częsty problem w Polsce, a wiele osób jest poszkodowanych przez zachowanie zwierząt. Według prawa polskiego, właściciele zwierząt są odpowiedzialni za szkody, jakie ich pupile wyrządzają innym ludziom, innym zwierzętom lub mieniu. Właściciele muszą zapewnić, że ich zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla innych, a jeśli zostanie wyrządzona szkoda, są odpowiedzialni za jej naprawienie.
Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz zgodności aktualnych wskazań przebiegu licznika z danymi ujawnionymi przy ostatnim przeglądzie technicznym, stanowią czynności, o których pamięta i na które zwraca uwagę każda osoba zamierzająca nabyć używany samochód. Warto również zwrócić uwagę na instytucję zastawu skarbowego, który wydaje się, iż cały czas umyka powszechnej świadomości, a nabycie pojazdu nim obciążonego niesie szerokie konsekwencje dla kupującego.
W sądowym postępowaniu cywilnym istnieje zróżnicowanie spraw cywilnych i gospodarczych. Z czym wiąże się to rozróżnienie oraz jakie konsekwencje ma to dla uczestników postępowania?
Zakończenie związku, trudne relacje, co dalej, rozwód? To już oczywiste, dzięki artykułowi mec. Pauliny Seweryn. Ale co, jeśli w całej tej trudnej sytuacji są dzieci? Świadczenie alimentacyjne rodzica na rzecz dziecka to temat powszechnie znany, jednak wciąż budzący pewne wątpliwości. Dzisiaj pozbędziemy się ich na zawsze, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
Praca prawnika to przede wszystkim drobiazgowe drążenie w aktach, orzecznictwie i literaturze prawniczej. To jednak nie wszystko. Równie ważnym aspektem pracy prawnika procesowego jest… umiejętność opowiadania historii.
Facebook, Instagram, Twitter – to tylko niektóre portale społecznościowe, na których użytkownicy chętnie dzielą się zdjęciami. Zarówno tymi przedstawiającymi krajobrazy, jak i znajomych, członków rodziny czy siebie. Czy wizerunek może być przedmiotem ochrony i co się stanie gdy prawo do niego zostanie naruszone? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Sprzeczne interesy, odmienne zdania, różne temperamenty, narastająca frustracji, doprowadziły do drobnej sprzeczki, która nieoczekiwanie przerodziła się w poważny konflikt i sytuację „ bez wyjścia”? Nie wiesz co teraz? Spokojnie, zajmiemy się tym! Rozwiązaniem sporu może być mediacja, która pozwala wyjść z konfliktu z twarzą.
W powszechnej opinii papier wartościowy w postaci weksla stanowi przeżytek, który podobnie jak czeki został wyparty przez nowoczesne technologie płatnicze. Nic bardziej mylnego. Pomimo że funkcja płatnicza weksla w sposób naturalny została wyparta przez przelewy bankowe, weksel w dalszym ciągu stanowi potężne narzędzie zabezpieczenia roszczeń i z tego względu jest on powszechnie stosowany do większości umów w obrocie gospodarczym, w szczególności do zabezpieczenia umów zawieranych przez banki i inne instytucje finansowe.
Służebność mieszkania, do której często dodawane jest określenie – dożywotnia, w powszechnym przekonaniu niejednokrotnie utożsamiana była z umową o dożywocie. Te dwa terminy nie mogą być jednak używane zamiennie, gdyż określają różne instytucje uregulowane w kodeksie cywilnym.
Garnitur, płaszcz, sukienka – to tylko nieliczne z elementów garderoby, które nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie wyczyścić. Niekiedy jedyną alternatywą w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Co jednak w sytuacji gdy zamiast ulubionej sukienki odbierzemy kawałek wyblakłego i postrzępionego materiału? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Stworzenie definicji sztuki, która byłaby całościowa, wyczerpująca i jednocześnie nietrywialna jest pomysłem prawdopodobnie niewykonalnym. Świadczy o tym nie tylko fakt, iż zagadnienie to, choć obecne od samego początku myśli filozoficznej, pozostaje do dziś bez satysfakcjonującej odpowiedzi; zadania nie ułatwiają również stale zachodzące w świecie sztuki procesy, które fluktuują, przestawiają i dezorganizują.
Gdy poznaję nową osobę, spoza kręgu prawników, często słyszę, że mój rozmówca nie mógłby wykonywać takiej pracy. Zazwyczaj wymienia po tym przykład jakiejś szczególnie odrażającej zbrodni. Mówi to przy tym w sposób, jakbym doprowadził do tego, że jej sprawca uniknął kary. Jestem też pytany o to, jak mogę robić takie rzeczy. Krytyka ostatnich zmian w kodeksie karnym oraz artykuł o pomocy finansowej dla byłych więźniów ściągnęły na mnie i na adwokatów w ogóle falę moralnego oburzenia. Tytułowy adwokat diabła wydaje się już zbyt słabym określeniem – bardziej adekwatny byłby raczej adwokat-diabeł.
Umowa najmu nieruchomości to jedna z najpowszechniejszych umów zawieranych w obrocie prawnym. Aktualnie bardzo często zdarza się, że większość kandydatów na najemców mieszkania to obcokrajowcy, co dla potencjalnych wynajmujących stanowi zazwyczaj powód do poważnych wątpliwości. Wynajmujący zwracają bowiem uwagę na fakt, że takie osoby nie posiadają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej innego lokum, w którym mogłyby zamieszkać w razie zakończenia umowy najmu, co utrudnia przymusową eksmisję niechcianych lokatorów w razie zakończenia umowy najmu.
Zalanie mieszkania to poważna sprawa, gdyż zawsze wiąże się to z mniejszymi lub mniejszymi stratami materialnymi. Najczęściej przyczyna zalania nie leży po naszej stronie, lecz jest spowodowana przez któregoś z naszych sąsiadów. Od razu pojawia się myśl, należy mi się odszkodowanie przecież to wina sąsiada i to on pokryje koszty! Jednak sprawa nie jest tak prosta jak mogłaby się wydawać.
„Black Friday”, czyli „Czarny Piątek” oraz „Cyber Monday” wpisały się na dobre w konsumencki kalendarz i oficjalnie otwierają przedświąteczny okres zakupowy. Promocje promocjami, ale czy aby na pewno wszyscy wiemy do czego zobowiązany jest sprzedawca, a tym samym jesteśmy świadomi jakie mamy prawa, jako konsumenci?Na całe szczęście masz od tego ,,swoich prawników”, którzy wszystko jasno, dokładnie i merytorycznie wyjaśnią. Wychodząc na przeciw odpowiadamy na najbardziej nurtujące Cię pytania.
W czasie wykonywania zawodu adwokata uczestniczyłem w wielu rozprawach rozwodowych podczas których ważnym zagadnieniem była edukacja małoletnich dzieci stron. Na pierwszy plan wysuwały się zawsze kwestie posiadania lub braku czerwonego paska na świadectwie, zarzucania drugiej stronie, że poświęca czas na zabawę z dziećmi, w tym gry wideo, zamiast nauki.
kolaż - na pierwszym planie bociany w gnieździe, w tle Pałac Kultury.
Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Nie deptać flagi i nie pluć na godło. Kwestia tego czego nie powinniśmy deptać i na co nie należy pluć wbrew pozorom nie jest oczywista.
Statystyki wskazują, że w pierwszym półroczu 2021 roku, do polskich sądów okręgowych wpłynęło 39 tys. spraw o rozwód. Warto więc wiedzieć co bierze pod uwagę sąd, decydując o rozwodzie.
prawo do grobu - kolaż ze szkieletem, szachownicą i tytułem postu
Przełom października i listopada to czas, gdy odwiedzamy groby bliskich. Tylko czyj właściwie jest grób? Intuicyjnie odpowiedzielibyśmy, że zmarłego, który w nim spoczywa. Taka odpowiedź jest jednak dobra tylko, gdy spokój panuje nie tylko w grobowcu, lecz również w rodzinie, która gromadzi się w wokół niego.
chwilówka
Problem „chwilówek” czy parabanków nadal nie został w Polsce rozwiązany i pomimo tego, że w mediach pojawia się tylko od czasu do czasu to jest poważnym problemem prawnym i społecznym. Zasady udzielania kredytów są co prawda uregulowane, ale regulacje te są na tyle dziurawe, że niektóre przedsiębiorstwa sprawnie je obchodzą.
Honore_Daumier_Le_Defenseur_Counsel_for_the_Defense_c._1862-1865_NGA_168817
Spotkania sztuki i prawa wcale nie zdarzają się tak rzadko, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Obecnie najszerszą areną, która mieści i miesza te dwie dziedziny wydaje się być prawo autorskie, porządkujące zasady eksploatowania utworów i dzieł. Zapewne wielu zgodziłoby się także ze stwierdzeniem, że i sama praktyka prawa ma coś z procesu twórczego – sztuka interpretacji, argumentacji, perswazji… Oczywiście gra toczy się wówczas w granicach nienaruszalnych zasad a pole do eksperymentów jest ograniczone – nadal jednak ostaje się niemała przestrzeń do autorskiego podejścia, indywidualizmu i kreatywności.
uścisk dłoni
W ostatnich latach ustawodawca stara się popularyzować polubowne metody rozwiązywania sporów. Ta tendencja dotyczy wszelkiego rodzaju spraw cywilnych, karnych a nawet administracyjnych. To oczywiście pozytywny trend, który pozwala na odciążenie sądów i przyspieszenie procesów. Obok mediacji, jedną z najpopularniejszych metod polubownego rozwiązywania sporów jest sądowe postępowanie pojednawcze, bardziej znane jako zawezwanie do próby ugodowej To postępowanie przed sądem cywilnym, którego celem jest wzajemne zapoznanie się przez strony ze swoimi stanowiskami oraz zakończenie sporu zawarciem ugody. Czy jednak z praktycznego punktu widzenia warto podjąć taką próbę rozwiązania, czy może lepiej od razu złożyć pozew?
wydziedziczenie
Wydziedziczenie. Najczęściej można o nim usłyszeć w kontekście tytułowej "groźby". Jak to bywa z "prawnymi" groźbami, grożący często nie wiedzą, co mówią.
Adwokat czy radca?
Szukasz prawnika i ktoś polecił Ci świetnego radcę prawnego lub adwokata? A może usłyszałeś o doskonałym mecenasie lub sprawnym prawniku? Zorientowanie się w tych wszystkich tytułach może nie być łatwe, a Ty chcesz mieć pewność, że twoja sprawa trafi we właściwe ręce.
Sabuda-Sawinski.pl